50 30 20 kuralı nedir?

50-30-20 kuralı nedir? Bu makalede bu sorunun cevabını vereceğim. Öncelikle 50-30-20 kuralı kişisel finans yönetimi için en etkili  stratejiler arasında yer alır.  Bu kural, aylık gelirnizi üç farklı kategoriye ayırarak paranızı akıllıca yönetmenizi sağlayacaktır. Bütçe dengeleme yöntemleri arasında en etkilileri arasında yer almaktadır. 

Nedir bu 50-30-20 Kuralı :

Aslında temel amaç aylık gelirinizi belirli bir düzene koymak…  Yani  gelirin %50’sini temel ihtiyaçlara (ev kirası, faturalar, gıda vb.) ayırmak. Hayatımızın içindeki rutin giderler size göre farklı bana göre farklı olabilir.  İşte tam da yüzde 50’lik kısım bu kısıma dairdir. 

Peki yüzde 30’luk dilim nedir? Aylık gelirin %30’u ise isteğe bağlı harcamalara ayırmak yer alır. Restoran, cafe,  alışveriş, sinema gibi günlük yaşama değer katan harcamaları diğer bir tabirle keyfi harcamaları içerir. Tabi kontrollü harcama yapmanız da bu nokta da çok önemli.

Gelirin yüzde 20’lik kısım. Tam olarak da yatırım ve tasarruflardan ibarettir.  Acil durum fonu yapabilirsiniz, bireysel emeklilik veya her türlü uzun vadeli birikimler bu kısım arasında yer alır. Aslında bu kısım diğer iki kısımdan daha önemlidir. 

50-30-20 kuralının başarılı bir şekilde uygulamazın kısa vade de olmasa da uzun vadede size daha iyi gelecektir. Uzun vadeli hedeflerinize uluşmada ciddi anlamda ilerlemeniz sağlanacaktır. 

% 50 TEMEL İHTİYAÇLAR (KİRA-FATURA)
% 30 İSTEĞE BAĞLI (RESTORAN-SİNEMA)
% 20 YATIRIM-TASARRUF

50-30-20 Kuralı hakkında uzun uzadıya yazı yazmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Temel ihtiyaç, keyfi harcama ve yatırımların bir orantısal istatistiğidir. Daha fazla detaylı bilgi için yukarıya bir video ekledim. İyi seyirler. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.