Çok Borcum Var Ne Yapmam Lazım?

Çok borcum var ne yapmam lazım? Bu sorunun cevabını aslında biraz biraz herkes bilir ancak pek çok kişi de bir o kadar bildiği halde uygulamaz. Eee ben yinede  borç batağından çıkamayan kişiler için derli toplu bir yazı oluşturmak istedim.  Çok sayıda insanın “Çok borcum var, ne yapmam lazım?” gibi bir soru sorduğunu duyuyoruz. Bir önceki makalemde 50-30-20 kuralından bahsettim. Borçlu iseniz o kuralı da borçluluk durumuna göre entegre edebilirsiniz. 

Borçlara Bir Bütün Halinde Bakın. 

İlk olarak, borçlarınızın tam bir dökümünü hazırlayın. Aylık ve yıllık olarak bir döküm oluşturabilirsiniz. Bunların ödeme tarihlerini not alın. Net olarak gelirinizi ve giderlerinizi incelemeniz bunlara yukarıdan bakmanız daha somut adımlar atmanızı sağlar. 

Örnek Tablo

BORÇLAR ÖDEME TARİHİ TUTAR
Kira 15/11/2023 8000 TL
Kredi  16/11/2023 3000 TL (7. TAKSİT)
Kredi Kartı 12/11/2023 7500 TL
  TOPLAM 18.500 TL 
BORÇLARIM VE ÖDEME TARİHLERİM (AYLIK) 

Bütçe İncelemesi Yapın

Gelirinizi, giderlerinizi ve tasarruflarınızı dikkatlice mutlaka bir bakın derim. Lüks harcamalarınız veya o ay olmazsa olmaz harcamalarınız var mı? Bir bütçe oluşturmak, paranızı daha etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

Yeniden Yapılandırma

Borçlarınızı yeniden yapılandırmak o ay aksamaya neden olabilecek borçlarınızın ödenmesini kolaylaştıracaktır. Düşük faizli banka borcu ile kredi, kredi kartı ve varsa diğer borçlarınızı bir araya toplayın. Bu, ödemelerinizi daha yönetilebileceğiniz noktaya getirecektir.  Yukarıdaki tablodan örneğimizi devam ettireceğim. 

KREDİ TOPLAM KREDİ KARTI TOPLAM TOPLAM
53.000 TL  7.500 TL 60.500 TL

60,500 TL’lik kredi ile 24 ay veya 36 aylık vade de ödemelerinizi kontrol altına alabilirsiniz. 

Mali Danışmana Başvurma

Tabi ki işin ehline danışmak çok önemlidir. Ancak bu konularda biraz dolandıcılar bulunabilir. Hesabınızı asla tanımadığınız veya güvenmediğiniz kimselerle paylaşmayın. 

Finansal Disiplin

Aslında en can alıcı nokta bu nokta. Finansal bir disiplininiz veya planınız olsun ve plana sonuna kadar sadık kalın. Ne kadar yeniden yapılandırma yapsanız, mali danışmana başvursanız da disipline olan sadakatinizi sağlam tutmazsanız asla başarıyı yakalayamazsınız. 

Çok borcum var, ne yapmam lazım?” sorusu zorlu bir durumu ifade ediyor olsa da, doğru adımları genel hatlarıyla yukarıda anlatmaya çalıştım. Tabi bunun içinde ek gelirler, pasif kaynaklardan kazaçlar edinmekte var. Ancak onlar başka bir makalenin konusu. Sabır ve kararlılıkla hareket ederek mali açıdan daha sağlam bir gelecek inşa edebilirsiniz.

 
 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.