Senaryosuyla Hafızalara Kazınan En İyi Bilim Kurgu Filmleri [2023]

Zaman ve mekan kavramının normalden çok farklı ele alındığı, kimi zaman mistik olaylar ve gelecekle ilgili öykülerin kurgulandığı bilim kurgu türündeki filmler, sinema severlerin yakından takip ettiği, heyecan verici film türü olarak karşımıza çıkıyor. Fakat izleyici kitlesinin yorum ve görüşlerine baktığımızda zor beğenilen, beğenildiğinde de kolay kolay hafızalardan silinmeyen izler bırakıyor. Peki izleyicileri bambaşka diyarlara alıp götürecek, izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız, son zamanların en iyi bilim kurgu filmleri neler? İçeriğimizde derledik…

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Türkiye’de Kitap Okuma Oranı ve Satış Rakamları [2023]

En iyi bilim kurgu filmleri [2023]

İşte senaryosuyla hafızalara kazınan, izlemenizi önerdiğimiz en iyi bilim kurgu filmleri;

Başlangıç (Inception)

Yıl: 2019 / IMDb: 8.8

Yönetmen: Christopher Nolan

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin en başındaki film, şüphesiz 2010 yapım yılı ile Inception. Usta yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği, Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon – Levitt, Michael Caine ve Morion Cotillard gibi oyuncuların yer aldığı Inception, bilinçaltının gücünü ve bilinçaltını ele geçirdiğinizde neler yapabileceğinizi gösteriyor. Rüya sırasında insanların bilinçaltındaki sırlarını çalmayı başaran Cobb ve ekibi, bu kez zorlu bir görevi üstlenir. Amaçları insanların bilinçaltına farklı bir fikir yerleştirmek olacaktır.

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War)

Yıl: 2018 / IMDB: 8.7

Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo

Geçmişte olduğu gibi dünya bir kez daha tehlikededir. Evrenin görüp görebileceği en büyük tehlike olan Thanos, sonsuzluk taşlarının peşine düşer. Bu tehdide karşı koymak ise kahramanlarımızın elindedir. Fakat bir sorun vardır. Kaptan Amerika ve Demir Adam arasındaki olaylar nedeniyle ekip dağılmıştır ve bir an önce bir araya gelmelidir. Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo ve Scarlett Johansson gibi ünlü oyuncuların görev aldığı film, en iyi bilim kurgu filmleri listesinde 2. sırada yer alıyor.

Yenilmezler (The Avengers)

Yıl: 2012 / IMDb: 8.1

Yönetmen: Joss Whedon

Uluslararası barış örgütünün başındaki isim olan Nick Fury, dünyayı gelecek olan büyük felaketten kurtarmak için en süper kahramanların yer aldığı bir ekip kurmakla görevlidir.

1963’te ilki yayınlanan, çizgi roman fanatiklerinin takip ettiği Marvel’ın sevilen serisi “The Evengers”, 2012 yılında sinema severlerle buluştu. Yönetmen koltuğuna Joss Whedon’un oturduğu filmde Wobert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johansson ve Stellan Skarsgard gibi sevilen isimler yer alıyor.

Logan

Yıl: 2017 / IMDb: 8.1

Yönetmen: James Mangold

Çok yakın bir gelecekte, Logan’ın tek amacı hasta olan Profesör X’i Amerika-Meksika sınırında saklamaktır. Fakat Logan’ın mücadelesi, bazı karanlık güçlerce, korkutucu bir Mutant’ın gelmesiyle birlikte son bulacaktır. James Mangold’un yönetmenliği üstlendiği Logan, bilim kurgu türünde etkisinden çıkamayacağınız filmler arasında bulunuyor.

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Yıl: 2017 / IMDb: 8.1

Yönetmen: Denis Villeneuve

İlk filmin üzerinden geçen 30 yıl sonrasını anlatan Blade Runner 2049, Los Angeles’ta Polis Merkezi’nde görevli Memur K’nın bir sırrı açığa çıkartmasıyla gelişen olayları konu alıyor. Memur K, eski bir ödül avcısı olan Rick Deckard’ı bulup, geçmişe dair bazı sorulara yanıt bulmalı ve ortaya çıkabilecek felaketi önlemelidir. Denis Villeneuve’nin yönetmen koltuğuna oturduğu Balde Runner 2049 filminde Jared Leto, Ana de Armas, Mackenzie Davis, Hiam Abbass gibi isimler yer alıyor. Harika hikayesiyle Blade Runner 2049, en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

Yıl: 2014 / IMDb: 8.1

Yönetmen: James Gunn

Marvel‘ın “Guardians Of The Galaxy” isimli çizgi romanından uyarlanarak 2014 yılında sinema severlerle buluşmuş olan Galaksinin Koruyucuları’nda James Gunn yönetmenlik yapıyor. Evrenin kontrolünü eline almayı amaçlayanlara karşı, tüm güçleriyle mücadele eden bir grup suçlunun hikayesini konu alıyor. Filmde görev alan aktörlerden başlıcaları: Chris Pratt, Benicio Del Toro, Lee Pace, Zoe Saldana.

Mad Max: Fury Road

Yıl: 2015 / IMDB:8.1

Yönetmen:  George Miller

Tom Hardy, Nicholas Hoult, Charlize Theron ve Nathan Jones gibi ünlülerin sahne aldığı Mad Max: Fury Road, 2010’lu yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında 7. sırada yer alıyor. Serinin dördüncü filmi olan Fury Road, Mad Max’in hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.  Geleceğin dünyasında yeni bir mücadeleye tanık olmak isteyenlerin izlemek isteyeceği Mad Max: Fury Road, set tasarımı ile adeta göz dolduruyor.

Marslı (The Martian)

Yıl: 2015 / IMDb: 8.0

Yönetmen: Ridley Scott

En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki bir diğer yapım 2 saat 24 dakikalık, uzunca bir bilim kurgu olan The Martian, Mars gezegenine gönderilen bir astronotun hayatını konu alıyor. Mark Watney isimli bu astronotun, Mars’taki şiddetli bir fırtına sırasında öldüğü zannediliyor. Fakat zekasıyla izleyenleri şaşırtan Mark Watney, elindeki kısıtlı imkanlarla, milyonlarca kilometre uzaktaki dünyaya sinyal göndermeye çalışıyor. Ridley Scott’un yönetmenliği üstlendiği Marslı filminde Matt Damon, Kriste Wiig ve Jessica Chastain gibi isimler göre alıyor.

Aşk (Her)

Yıl: 2013 / IMDb: 8.0

Yönetmen: Spike Jonze

Bilim kurgunun yanı sıra dram ve romantik türlerini de içerisinde barındıran Aşk (Her), bir ABD filmi. Yakın gelecekte mesleğini nadiren bulunabilecek el yazımı mektuplarla kazanmaya çalışan Theodore Twombly’in hayatını anlatıyor. Karısından boşanmış bir dul erkek olan Theodore, bir apartman dairesine yerleşir ve burada televizyon izlerken karşılaştığı bir teknoloji şirketi reklamı ile hayatı değişir. Şirket, kusursuz bir yapay zekaya sahip robot Samantha’yı hayatın içine bırakmıştır. Theodore ise bu sanal varlığa aşık olur ve ardından ikilinin ilişkisi son derece tuhaf bir hâl almaya başlar.

Deadpool

Yıl: 2016 / IMDb: 8.0

Yönetmen: Tim Miller

Geldik en iyi bilim kurgu filmleri listesinin sonuna. Wade Wilson, ordudaki görevinin ardından kendi halinde, kendi kurallarına göre yaşamaya çalışan kötünün iyisi bir eski özel kuvvetler görevlisidir. Hayatına henüz girmiş olan Vanessa ile güzel bir uyum yakalamışken; hayatının en acı gerçeğiyle tanışır. Wade kanserdir ve bu hastalıktan kurtulmak için bilimsel bir proje ürünü olan kanser tedavisine dahil olacaktır. Fakat bu kanser tedavisinin bir yan etkisi vardır. Wade, her şeyin sonunda insanüstü yeteneklere sahip olan birisine dönüşür. Artık tek amacı; kendisine akla gelmeyecek kötülükler yapan Francis’ten intikam almaktır.

Siz de izleyip unutamadığınız filmleri yorum kısmından paylaşarak en iyi bilim kurgu filmleri listemize katkıda bulunabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.