Etkileyici Bir İnsan Olmanın 30 Yolu

Dünyaya sunduğunuz görüntü, eylemleriniz, yorumlarınız, tutumunuz, davranışınız ve görünümleriniz sizi kişiliğinizi belirler. Şunu hepimiz biliyoruz ki dışarıda gördüğümüz ve tanımadığımız biri insanın ilk giyinişine ve ağzından çıkacak tek bir laf ile onun nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu anlayabiliyoruz. Ufak inciler ile örneklemek gerekirse; dışarıda takım elbiseli, sinek kaydı tıraşlı ve bakımlı biri gördüğümüzde hemen aklımıza gelen “ iş adamı yada memur “ gibisinden net bir düşünceye sahip olabiliyoruz. Yine aynı şekilde bu sizin içinde geçerlidir. Siz her ne şekilde nasıl giyinirseniz sizin benliğiniz giyinişiniz yansıtır. Yaptığınız hal ve hareketler sizin nasıl biri olduğunuzu gösterir. Yorumlama ve düşüncelerinizi paylaştığınızda nasıl bir düşünce kafasına sahip olduğunuzu karşınızda ki anlayabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Türkiye’de Kitap Okuma Oranı ve Satış Rakamları [2023]

30 madde ile etkileyici görünme yolları

Sizin için hazırladığımız bu 30 madde sayesinde karşınızdaki insanı etkileyebilirsiniz. Hadi birlikte göz atalım!

 1. Güzel Giyinin

-İnsanlar ilk olarak sizin elbiselerinizi görür. Karşınızda ki yada çevrenizde ki bir insan ilk olarak sizin Elbiselerinize, saçlarınıza ve ayakkabılarınıza bakar. Sen daha ağzını açmadan önce karşında ki insan senin nasıl biri olduğunu hemen kafasında tanımlayacaktır. Eğer insanları etkilemek istiyorsanız, sabahları giyinmek ve hazırlanmak için kendinize zaman ayırın. Çarçabuk bir pantolon bi gömlek hobaa “baba hadi ben hazırım gidek” yerine en azından kendinize 1 saat zaman ayırın.

 1. Zamanında Gidin

-Eğer bir şey için geç kalırsanız, birisini orada bekletirseniz o kişiye sizi yargılaması için fırsat vermiş olursunuz. Bu durumda her ne kadar kendiniz için bir bahane uydurmaya çalışsanız bile hiçbir faydası olmaz. Çünkü karşı tarafı bir defa bekletmişsin bunun bir açıklaması özürü olsa bile o kişi için o durum çok sinir bozucu olur. O yüzden eğer zamanında bir yere varmanız gerekiyorsa ve işleriniz varsa ya işlerinizi bir an önce halledin yada o işlerinizi erteleyip gideceğiniz yere zamanında varın.

 1. Verdiğiniz Sözü Tutun

-Eğer tutamayacaksan hiçbir kimseye söz verme. Ağzından bir anda çıkan yada emin olarak söylediğin o bir söz, yerine getirmediğinde sen beş paralık insan olursun bunu unutma. O yüzden tutamayacağın sözleri insanlara vererek kendini güvensiz bir kişiliğe büründürme. O karşındaki insanın bakış açısı sana göre değişir. Çünkü sen o insana verdiğin bir söz, büyük yada küçük bir şey olsa bile artık sen o insan için güvensiz olursun.

 1. Başkalarına Saygı Gösterin

-Bu sadece büyükleriniz için değil, Herkes için saygı gösterin, büyükleriniz, küçükleriniz, iş arkadaşlarınız, aile üyeleriniz vb. herkese. Herkese aynı saygıyı göstermelisiniz. İnsanlara duyduğunuz saygı karşısında onlar sizin can parçalayacak seviyeye gelecektir.

 1. Katılım Gösterin

-Bir organizasyon yada arkadaşlarınız tarafından planlanan her bir aktiviteye katılım gösterin. Sadece işinize gelen durumlarda onların yanında olmayın. Her zaman onların yanında olun ki onlara güven verin.

 1. “Lütfen” ve “Teşekkür ederim” deyin, sık sık

-Bunlar her ne kadar küçük kelimeler gibi görünse de ancak uzunca bir yol kat etmenizi sağlar. İnsanlara şükranlarınızı ifade etmek, en küçük kibarlık eylemleri için bile çok büyük bir faydadır. Çevrenizdeki insanların yaptıklarına ve söylediklerine dikkat ettiğinizi gösterir. Buda sizi ilgili ve efendi yapacaktır.

 1. Sık sık Gülümseyin

-Gülümsemeler bulaşıcıdır. Eğer karşınızda ki bir insan, sırf sizle beraber eğlenmek için bir şeyler anlatıyor ve bunun sonucunda hep beraber eğlenmek istiyorsa yüzündeki gülümsemeyi sakın eksik etmeyin. Siz o insanın anlattıklarına karşı bir ufak gülümsemeniz o insan için büyük bir mutluluk olacaktır.

 1. Telefonunuzu Sürekli Kullanmayın

-Biriyle beraber olduğun zaman, onlarla birlikte ol. Çünkü sen onlarla birlikte olmak için oradasın. Telefonlar her ne kadar muhteşem bir teknoloji parçası olsa da bir ortamda ki sohbeti öldürecek ve aynı zamanda dikkat dağıtan bir parçadır. Telefonunuzu uygun bir zamanda kullanmaya özen gösterin. Her dakika bunu kullanmaya ihtiyacın yok. O yüzden o an ki birlikteliğinin tadını çıkar.

 1. Eşinize Sadık Kalın

-Her geçen gün bir boşanma veya sadakatsizlik hikayeleri duyuyoruz. Eşiniz ile dürüst ve gerçekçi olduğunuz taktirde emin olun ilişkinizi zayıflatmaz tam aksine bağınızı güçlendirirsiniz.

 1. Çocuklarınızı Destekleyin

-Çocuklarınızın hayatına dahil olmak istiyorsanız onlar için zaman ayırın. Ne istediklerini bilin. Fikir, proje ve düşüncelerine önem verin ve zaman buldukça bu konular hakkında onlar ile sohbet edin, tartışın. Onların görüşlerine ve projelerine önem verin. Onların düşünemediğini, akıllarına gelmeyen sizin aklınıza gelecektir. Onların hesaplayamadıklarını, siz hesaplayacaksınız. Onların yapamadıklarını, siz yapacaksınız. Soru ve sorunlarını dinleyin ve çözüm yolu üretmeye çalışın. En azından elinizden gelmese bile onlarla birlikte çabalayın.

 1. Kişisel Hijyen bir Zorunluluktur

-Sıcak yaz aylarından deodorantınızı eksik etmeyin. Ne olacak ki kafasıyla sıcak yaz aylarında insanların içinde dışlanırsınız. Dişlerinizi fırçalayın. Temiz giysiler giyin. (Tabi öğrenciyseniz bu konuda bir şey diyemeyiz. Çünkü bizde “bu daha kokmuyor bu 2 gün daha giyilir” mantığı ile ilerleyebilirsiniz. Tabi öğrenciyseniz! ? ) En önemlisi de ağız kokusudur. Eğer ağzınız kokuyorsa yada yeni uykudan kalkmışsınız ve aç karnınıza biriyle buluşmaya yada konuşmaya yada arkadaşlarınızın olduğu bir ortama girecekseniz girmeden önce hemen bir bakkal bulun naneli şekeri alın. Eğer nefesiniz kokuyorsa emin olun karşınızda ki insan sizinle konuşmak istemeyecektir.

 1. Açık Konuşun ve Göz Teması Kurun

-Karşınızdaki kişi ile konuşurken karşıdaki kişi ile göz teması kurun. Bu sizi dikkatli ve “beni dinliyor“ profiline sokacaktır. Göz teması her zaman bir konuşmada önemlidir. Eğer karşınızda ki kişi konuşurken siz başka bir şeyle temas kurup yada başka bir şey ile ilgileniyorsanız karşı taraf “beni dinlemiyor” diye düşünecektir.

 1. Sakız Çiğnemek

-Bu durum o anki bulunduğunuz yere göre değişecektir. Eğer arkadaş yada ev ortamındaysanız sakız çiğneyin. Sakız gayet iyidir. Fakat aramızda abartırcasına koskocaman sakızı şişirip patlatan varsa onu piçaklarım! ? Çünkü bazen sinir bozucu oluyor. Ama mesleki bir yerdeyseniz sakız çevrenizde ki insanların dikkatini dağıtacaktır ve buda gerilime yol açacaktır.

 1. Espri Yapın

-Espriler ortamı hafifletir ve insanları gergin bir tavırdan çıkartır. Tabi saçma sapan espriler yapıp kendiniz gülmeyin. Ama bazı insanlar vardır, saçma sapan espriler yapar ve kendi kendine güler ama kendisi gülerken o gülmesinden dolayı çevresinde ki insanlar güldüğünden dolayı güler. Bu da biraz combo yaptık sanırım? Gerçekten ben bile kendimi taktir ettim. O yüzden bana yorum atacaksınız! ?

 1. El Sıkışın yada Sarılın

-Bir ortamda arkadaşınız ile yada hiç tanımadığınız biri ile görüşeceksiniz. İlk esnada karşıda ki insana güven vermelisiniz. Eğer arkadaş çevrenizden bir insan ile görüşeceksiniz içten bir şekilde sarılabilirsiniz yada iş için görüşme yapacağınız zaman karşıda ki kişi ile sıkı bir el sıkışması yapabilirsiniz. El sıkışmak ve sarılmak her zaman size duyulan güveni bir nebze olsun arttırır.

 1. Kendinize Sadık Kalın

-Hayattan ne istediğinizi bilin ve elde etmek için elinizden gelen her şeyi yapın.

 1. Başkalarını Dinleyin

-Birisi seninle konuşurken, söylediklerini dinle. Hâlâ konuşurken bir yanıt vermeye çalışma. Önce dinle.

 1. Hoşnutluk Gösterin

-Eğer apartmanda kalıyorsanız ve faturalar geldi ve apartman girişinde onları gördüyseniz. Kendi dairenize çıkarken komşularınıza gelen faturaları onlara teslim edebilirsiniz. Yada akşam eve erken geldiğinizde ailenize becerebildiğiniz kadar yemek yapabilirsiniz. En azından tam tadında olmasa bile uğraşmak bile karşıda ki insanı sevindirecektir.

 1. Organize Olun

-Bir program yapın ve neler olup bittiğini bilin. Evinizde, işyerinizde, arabanızdaki vb. şeylerin yerlerini öğrenin.

Birlikten kuvvet doğar.

 1. İnsanları Övün

-Etrafınızda ki insanlar için iyilik arayın ve onların fark edemediklerini onlara bildirin. Onların kıyafetlerine, eserlerine, tutumlarına ve görüşleri hakkında övgüde bulunan. Övgü her zaman insanı motive eder.

 1. Bilgi ve Bilgilerinizi Paylaşın

-Bir beceri veya yeteneğiniz olduğunda, paylaşın. Öğrendiyseniz, öğretin.

 1. Olumlu Olun ve Her zaman En İyisine Odaklanın

-Zamanlar zor olduğunda odaklanmakta zor olur. Eğer kafanıza takılan bir çok şey var ve o an bir karar almak istiyorsanız unutmayın ki o anda doğru diye düşündüğünüz düşünceniz sizi yanlış sonuca sürükleyebilir. Sorun ile tartışmak yerine sakinleşmiş bir şekilde çözüm arayın. Pozitif kalın.

 1. Başkalarına Yardım Et

-Ne zaman yardım edebileceğinizi öğrenin. Yardım edemeyeceğiniz bir durumda iseniz ve en uygun zamanınızı kollayın ve o kişiye yardım edin. Karşınızda ki insan bu yardımınız karşılığınızda size minnettar olacaktır.

 1. Aracınız Temiz Olsun

-Aracınızı her uygun zamanınızda yıkatın. İçini temizleyin. Çöpün yığılmasına izin verme. Sen “ne olacak ya o kadar pis değil” diye düşündüğünde en uygunsuz bir zamanda arabana birinin bineceğini asla bilemezsin.

 1. İnsanlarla İlgilen

-İnsanlara karşı kendinizi kapatmayın. Bir duvar örmeyin. Olduğunuz gibi davranın. Diğer insanlar için kendinize bakın.

 1. Kendini Suçlama

-Size her şey söylenebilir. İnsanlar sizi incitecek, gururunuzla oynayacak konuşmalar yapacak. Asla susmayın. Size atılan bir iftirayı üstlenmeyin, aksine kendinizi savunun.

 1. Kendi Hatalarınızın Peşinden Koşun

-Yaptığınız bir hata varsa itiraf edin, hemen o hata ile kendinizi suçlamayın. Eğer yapılmaması gereken bir konu ise bu konu da itiraf etmeniz faydasızdır. Ama eğer yanlış anlaşılmadan doğan bir hata ise o hatayı düzeltmek için elinizden gelen herşeyi yapın.

 1. Yaşamın Sunduğu Deneyimlerden Yararlanın

-Yeni bir yere gitmek, yeni bir yetenek öğrenmek veya yeni bir eyler denemet için fırsat bulun. Hayatınızın tadını çıkarın!

 1. Dünyada Neler Olup Bittiğini Öğrenin

-Hem yerel, hem de küresel güncel haberler ile güncel olun. Haberdâr olun.

 1. Seyahat

-Dünya öyle bir büyük yer ki. Dışarı çıkmak ve yeni insanlarla tanışmak, yeni kültürler öğrenmek ve hayatınıza yeni anılar kazandırmak için kendinize zaman ayırın ve seyahata çıkın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.