GSS Prim Borcu Nedir? GSS Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur? (2023)

GSS Prim borcu, Genel Sağlık Sigortası borcu anlamına gelmektedir. Sağlık sigortası, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ardından yürürlüğe girmiş sistemdir. Bu sistemin yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları temel sağlık, muayene ve tedavi haklarından yararlanması mümkün hale gelmiştir.

GSS Prim Borcu Nedir? (2023)
GSS Prim Borcu Nedir? (2023)

GSS Prim borcundan kurtulmak isteyen kişiler eğer çalışmıyorsa “Gelir Testi” olarak adlandırılmış, resmi kurumlar tarafından kişinin elde ettiği gelirlerin incelenmesiyle birlikte gelir durumunu tespit edebildikleri teste başvurabilirler. Gelir testinin yaptırılmadığı durumlarda GSS prim borcu, her ay mevcut asgari ücretin yüzde 3’üne tekabül edilecek şekilde kişinin hesabına borç olarak yansıtılmaktadır. Eğer kişiler bu borcu ödemeyi göze alıyorsa, gelir testi yaptırmalarına gerek yoktur. Peki GSS borcu neden çıkar? GSS prim borcu nasıl silinir?

GSS Prim Borcu Neden Çıkar? (2023)

Bazı dönemlerde, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından bazı kişilere GSS borcu olduğuna ve bu borcu ödemeleri gerektiğine dair SMS bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. Bu borç hakkında bilgisi olmayan kişiler ise paniğe kapılmakta, “GSS prim borcu neden çıkar?“, “GSS prim borçları neden olur?” benzeri araştırmalarla borç kaynağını öğrenmeye çalışmaktadır.

2012 yılında istisnalar dışında GSS (Genel Sağlık Sigortası) her Türkiye vatandaşı için zorunlu bir hale gelmiştir. Türkiye’de ikamet ettiği halde herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler kısacası herhangi bir sigortası ve emekliliği bulunmayan veya dul ve yetim maaşı benzeri çeşitli destekler almayan 18 yaşında büyük kişilere Genel Sağlık Sigortası tahakkuk etmektedir. Eğer bu kişiler herhangi bir şekilde sigorta sahibi olmazsa veya gelir testi yaptırarak geliri tespit edilirse GSS prim borçları da çıkmaya devam edecektir.

GSS Prim Borçları Nasıl Silinir? (2023)

GSS prim borcu sildirmek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunların en başında herkesin bildiği üzere gelir testi yaptırmak yer almaktadır. Gelir testiyle GSS borcunu sildirmenin de daha önce herhangi bir gelir testi yaptırmamış kişiler için mümkün olduğunu belirtmek gerekir. GSS prim borçlarını sildirmek veya kapatmak için şu yollar izlenebilir;

  • Daha önce yaptırılmadıysa gelir testi yaptırmak,
  • Borcu tebliğ eden SGK müdürlüğüne veya ikamet ettiği bölgedeki en yakın SGK müdürlüğüne başvurup borca itiraz etmek,
  • Yine sonuç alınamazsa peşin veya taksitli bir şekilde GSS borcunu ödemek.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.