Kolay İnternet Sitesi Kurma Yöntemleri Neler? (2023)

Kolay internet sitesi kurmak için araştırma yapmaya başladığınız zaman öneriler arasında karşılaşacağınız ilk platformlar sürükle bırak web site oluşturucuları ve hazır blog sistemleri olacaktır. İnternet sitesi kurmak geçmiş zamanlarda oldukça karmaşık yazılım ve kodlama becerilerini gerektiriyor olsa da, zaman geçtikçe bu konuda birçok kolaylık sağlanmış ve alternatifler üretilmiştir. Artık kolay internet sitesi kurmak ve binlerce lira ödeme yapmak yerine düşük maliyetle kendi sitesini açmak isteyenler için etkili yöntemler bulunmaktadır.

Kolay internet sitesi kurma yöntemleri (2023)
Kolay internet sitesi kurma yöntemleri (2023)

İnternet sitesi kurmanız için sadece bir alan adı ve hosting barındırma hizmeti yeterli olacaktır. Ardından geri kalan tüm işlemleri aşağıda önerilen platformlar halledecek; sitenizi kısa sürede yayına hazır hale getirecektir. Böylelikle aklınızdaki internet sitesi projesi için binlerce lira ödemekten kurtulabilir, temel düzeyde olsa da kendi sitenizi uygun bütçelerle açabilirsiniz.

En baştan belirtilmesi gerekir ki, temel bilgilerle ve sürükle bırak site oluşturucularla profesyonel bir internet sitesi kurmak zor olacaktır. Eğer örneğin E-Ticaret gibi güvenlik açısından kapsamlı detayları içermesi gereken sitelere ihtiyacınız varsa, bu alanda uzman kişilere ödeme yapmaktan çekinmemeniz gerekir. Peki, kolay internet sitesi kurma yolları neler? Ucuz maliyetle, kolay bir şekilde internet sitesi nasıl kurulur? 

Kolay İnternet Sitesi Kurma Yolları (2023)

Kolay bir şekilde internet sitesi kurmak için öncelikle “Domain” adıyla bilinen alan adı ve “Hosting” olarak bilinen barındırma hizmetlerini satın almanız gerektiğinden yukarıda bahsedilmişti. Bu iki hizmeti, internette yapacağınız “Alan adı satın al” araştırmasıyla çeşitli firmalar üzerinden birlikte satın alabilirsiniz.

Alan adı ve hosting satın alımı yapmadan önce aşağıdan platform seçimi yapmak ve buna göre hareket etmek sizin için yararlı olacaktır. Zira örneğin önerilen sürükle bırak web sitesi oluşturuculardan Wix, kendi bünyesinde alan adı ve barındırma hizmetlerini zaten sunmaktadır. Kolay internet sitesi kurmanıza yardımcı olacak platformlar aşağıdaki gibidir.

1. WordPress Site Kurmak

WordPress, internet dünyasının %50’sini üzerinde barındıran ve faaliyet tarihi diğer platformlardan çok daha eski tarihlere dayanan harika bir blog aracıdır. Alan adınızla birlikte WordPress hosting satın aldıktan sonra internet sitenizi sunduğu hazır ve ücretsiz temalar, yararlı ücretsiz eklentiler gibi avantajlardan da faydalanarak WordPress ile kurabilirsiniz.

Ayrıca sitenize profesyonel bir görünüm katmak için yönetim panelinizde “Görünüm > Tema > Yeni Ekle” adımlarından WordPress üzerindeki binlerce ücretsiz temayı görüntüleyebilir, aynı zamanda çeşitli geliştirmeler yapmak için YouTube üzerindeki ücretsiz “WordPress site kurma” eğitimlerini izleyebilirsiniz.

2. Wix İnternet Sitesi Kurmak

Wix, WordPress kadar eski olmasa da kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar açısından oldukça sık tercih edilen kolay internet sitesi kurma araçlarından biridir. Wix’i diğer platformlardan ayıran en önemli özellik, kendi barındırma hizmetini sunması ve hosting yerine kullanıcılarına çeşitli ihtiyaçlara göre profesyonel paketlerle destek sağlamasıdır.

Örneğin WordPress için “WordPress hosting” satın almanız gerekirken Wix için kayıt olup sitenizi aktif etmeniz yeterlidir, ardından bütçenize uygun profesyonel paket seçerek sitenize profesyonel bir görünüm katabilirsiniz. Wix, site kurabilmeniz için sadece size temel sorular sorar ve sitenizi otomatik olarak hazır hale getirir.

3. Blogger Site Kurmak

Blogger site kurmak, diğer yöntemlere göre ücretsiz olmasıyla daha avantajlı fakat görünüm, tema, eklenti gibi seçimler için daha kısıtlı platformlardan biridir. Blogger, Google alt yapısında yer alan bir çeşit blog oluşturma aracıdır. Bu platformda ücretsiz bir şekilde sitenizi hazır hale getirebilirsiniz.

Dilerseniz “.com, .net” gibi uzantılara sahip alan adınızı satın aldıktan sonra sitenize ekleyebilirsiniz. Blogger üzerinde 10’dan fazla hazır tema bulunur. Bu hazır görünümler hoşunuza gitmediyse, internette “Blogger ücretsiz tema” arayışı yaparak ulaşabileceğiniz birçok temayı da indirip sitenize kurmanız mümkündür.

Ayrıca internet sitenizden para kazanmak isterseniz şu yazı sizin için yol gösterici olabilir; İnternetten Para Kazanma Yöntemleri Neler? (2023)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.