Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapılmalı? Kredi Alamayanlar Ne Yapabilir?

Kredi çıkmıyor, ne yapmalıyım?” sorusu, bankalarla daha önce çalışmamış veya banka sicili bozulmuş kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Kredi çıkmadığı zaman acil nakit ihtiyaçlarını gidermek üzere çözümler arayan kişiler, bazen nasıl işlediğini bilmedikleri senet sistemine başvurmak üzere tanımadıkları kişilere ulaşıp anlaşmayı denemektedir.

Kredi çıkmıyorsa ne yapılabilir? (2023)
Kredi çıkmıyorsa ne yapılabilir? (2023)

Çek, senet gibi yöntemler, kredi çıkmıyorsa başvurulabilecek güvenilir bir yöntem olarak görülmektedir. Fakat tefeci olarak adlandırılan, yaptığı işlemin hiçbir yasal dayanağı bulunmayan bu kişilere başvuranlar, ödeme günleri geldiği zaman yüksek ücretler dolayısıyla veya borcu ödeseler de senetlerini geri alamamaları nedeniyle zorlu bir sürece girmektedir. Bankalardan kredi alamadıkları zaman acil ihtiyaçlarını gidermek üzere bu tür yöntemlere başvuran çoğu kişinin bilinçsiz olarak attıkları imza yüzünden hayatları mahvolabilmektedir. Peki, kredi çıkmıyorsa ne yapılmalı? Kredi alamayanlar ne yapabilir? 

Kredi Çıkmıyorsa Ne Yapılmalı? (2023)

Eğer daha önce bankalarla çalışmamış olmanız veya banka sicilinizin kötü olması nedeniyle acil bir ihtiyaç anında kredi çıkmıyorsa, kredi kullanımı yapamıyorsanız öncelikle sakin davranmalı ve alternatif çözüm yollarına göz atmalısınız. Ancak acil ihtiyacınızı çözüme kavuşturduktan sonra risk altına girmemek için bu yöntemler arasında tavsiye edilen senet gibi işlere bulaşmamalı, daha farklı bir yöntem bulmalısınız.

Zira aciliyetiniz dolayısıyla imza atacağınız senetlerin ardından ödemeniz gereken borcun ikiye katlanmasından evinizin, arabanızın veya diğer mal varlıklarınızın kaybedilmesine dek oldukça tehlikeli bir duruma girmeniz olasıdır. Yasal olarak çalışmayan, “Tefeci” olarak adlandırılan kişilerle kendi aranızda anlaşma yaptığınız ve özellikle boş senete imza attığınız durumlarda elinizdeki tüm mal varlıklarını kaybedebilir, ödeme yapamadığınız zaman bu durumun bir noktadan sonra artık sizden çıkıp ailenize ve çevrenize sıçramasına sebep olabilirsiniz.

Tefeciler dışında bazı mağazalar da senetle satış yapmakta ve müşterilerine kredi kartsız, kefilsiz, elden ödemeli borçla ihtiyaç duydukları ürünleri alma şansı tanımaktadır. Kredi çıkmıyorsa ve nakit ihtiyacı varsa bazı kişiler resmi ve yasal olarak faaliyet gösteren bu mağazalardan senetle telefon, senetle altın gibi ürünler almakta ve satıp nakite çevirmektedir. Bu durum dahi, aslında ürün fiyatının çok daha fazla artacağı ve geri ödenmediği durumlarda daha büyük sorunlara yol açacağı için oldukça risk barındırmaktadır.

Üstelik, borcu borçla kapatmak mantıklı bir hareket olmayacaktır. Zira kredi çekebiliyor olsanız bile mevcut borcunuzu ödedikten sonra bankaların faiz oranlarına göre yine borcunuz olacak, üstelik faizi ile birlikte daha fazla ödeme yapmak gibi bir sorunu ortaya çıkaracaktır. Kredi çekmek ve borç ödemek mantıklı bir çözüm gibi görünse de, uzun vadede bakıldığı zaman borçlarınızı borçla kapatmak hiç iyi bir çözüm değildir. Kredi çıkmıyor, ne yapabilirim?“, “Kredi alamıyorum acil paraya ihtiyacım var. Ne yapmalıyım?” sorularına cevap arayan kişiler, şu yöntemlere başvurabilirler;

  • Çevrenizden yardım alın; Mümkünse ilk önceliğiniz ailenize, arkadaşlarınıza durumunuzu anlatıp yardım istemek ve geri ödemeli borç almak olmalıdır. Kişileri telefonla aramak yerine yanına giderek durumunuzdan bahsedebilir, kredi alamadığınızı dile getirip nakit borç alabilir veya kredi için kefil olmalarını isteyebilirsiniz.
  • Mal varlıklarınıza göz atın; Eğer yakınlarınız herhangi bir sebepten dolayı bu konuda size yardımcı olamıyorsa, acil nakit ihtiyacınızın türüne ve elinizdeki mal varlıklarına göz atabilirsiniz. Örneğin haciz gibi bir durumla karşı karşıyaysanız, mallarınıza haciz geldiği zaman değerinin çok altında alınacak ve satılacaktır. Bu nedenle hacizden önce bazı mal varlıklarınızı ederinde satabilir, borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
  • Başka bankaları deneyin; Bazı bankalar, müşterilerine daha önce çalışmamış olsalar veya banka sicili kirli olsa da kredi verebilmektedir. Başvuru yaptığınız bankanın dışında henüz başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmadıysanız farklı bankaları da ziyaret etmeniz önerilir. Örneğin Deniz Bank, En Para, NKolay gibi bankacılık faaliyetleri bulunan yerlere başvuru yapabilir, şansınızı deneyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki çok fazla başvuru yapmak kredi notunuzu düşürecektir, bu nedenle gereğinden fazla başvuruda da bulunmamanız önerilmektedir.
  • Alacaklıyla ortak noktaya varmaya çalışın; Eğer borçtan kaynaklı bir durumla karşı karşıyaysanız ve avukatlar tarafından sıkıştırılıyorsanız önceliğiniz bir anlaşmaya varmak olmalıdır. Avukatların ve hukuk bürolarının ilk önceliği borçları tahsil etmektir, bu nedenle sizi korkutmak ve borcu ödettirmek için her yolu deneyeceklerdir. Fakat kendilerine gerçekten bu borcu ödeyebilmek için şu anlık durumunuzun olmadığını, mümkünse yapılandırma yapmalarını ve borcunuzu taksitlendirmelerini isteyip borcunuzu ödemeye niyetli olduğunuzu gösterebilir, ardından ufak ufak ödemelerle sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Kredi çıkmıyor, acil nakit ihtiyacım var!” diyorsanız, öncelikle paniğe kapılıp risk almak yerine sakince düşünmeli ve senet imzalamak gibi sakıncalı hareketlerde bulunmadan önce yukarıdaki öneriler gibi çözüm üretmelisiniz. Eğer kazancınız borçlarınızı ödemeye yetmiyorsa, ek gelire ihtiyacınız varsa şu yazıya göz atmak sizin için yararlı olabilir; Evde İnternetten Para Kazanma Yöntemleri Neler? (2023)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.